Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
164 posty 2516 komentarzy

Zapiski spod lasu

Andarian - Mieszkam na górce pod lasem, więc mam szeroką perspektywę spojrzenia na świat.

Moje komentarze

 • @cyborg 17:45:47
  http://www.nababia.pl/sites/default/files/field/image/jezioro.jpg

  ogólna mapka jeziiora,

  http://www.nababia.pl/sites/default/files/mapkastr2.jpg

  mapka przedstawiająca gminy, które pracują nad strategią rozwoju turystyki,

  http://www.nababia.pl/sites/default/files/mapkastrat2.jpg

  legenda: szary - beton na nabrzeżu- droga, linia kolejowa,
  pomarańczowy - grunty pod turystykę, rekreację zbiorową,
  ciemnozielony - parki,
  jasnozielony - las

  jeśli potrzebujesz bliższych informacji to z przyjemnością udzielę.
  2 miliardy w błocie,
 • @programista 11:22:59
  Odnośnie rezerw trzeba jeszcze zwrócić uwagę na różnicę - parytet, a kurs. Względem kursu w momencie gdy Czechy i Niemcy spekulowały na obniżkę były czasem nawet powyżej 100%, względem parytetu 60% i spadały.

  Niestety na rezerwę 100% II RP nie było stać (chociaż po dewaluacji w 25 i zaciągnięciu kredytów tak to mniej więcej wyglądało praktycznie do wielkiego kryzysu). Alternatywa, zrealizowana przejściowo przez Republikę Weimarską w postaci parytetu ziemi nie została wykorzystana (a pozwoliłaby na rozwiązanie również najważniejszego problemu II RP- reformy rolnej). Tak czy inaczej temat dotyczył przyczyn inflacji. Przykłady z 20-lecia przeczą tezie UT, że jedynym źródłem inflacji jest emisja pieniądza przez BC.
  System bankowy
 • @programista 10:37:18
  Jeśli jednak przeczytałbyś dokładniej to do 1933 ten poziom wynosił ustawowo 40%, dopiero po 33 zmieniono na 30%. Co więcej, jeżeli zobaczysz wykres na stronie 33 zobaczysz, że pomimo zapisów ustawowych poziom rezerw banku do 1928 był wyższy niż obieg biletów (pominąwszy krótki okres 24/25 kiedy to de facto poprzez spekulację wymuszono na Polsce zaciągnięcie kredytów).

  Zapis o którym mówisz dotyczył minimalnego poziomu rezerw. Był on niezbędny właśnie na okoliczność spekulacji (gdyby rezerwy były 100% to każda akcja zagranicznych banków wiązałaby się z koniecznością zmiany statutu banku, wycofaniem pieniędzy z obiegu przez podatek nadzwyczajny lub inne działania skrajnie niebezpieczne dla młodej gospodarki).

  Nie zmienia to faktu, że poziom rezerw Banku Polskiego przez cały okres II RP po reformie Grabskiego spadał, wynikało to z konieczności spłaty zadłużenia zagranicznego przy równoczesnym deficycie w handlu zagranicznym. Ogólnie Polska została w 20-leciu wydrenowana przez zachodni kapitał, który podobnie jak w przypadku reformy Balcerowicza "doradził" nam ukręcenie sznura na własną szubienicę.
  System bankowy
 • @Andarian 08:55:53
  Polecam także dokumencik http://www.nbp.pl/publikacje/historia/rzut.pdf

  Inflacja o której mówię miała miejsce na przełomie 24 i 25 roku kiedy rezerwy NBP były wyższe niż obieg pieniądza, co w sposób oczywisty przeczy teoriom UT. Te 30% o których mówisz to stan w przededniu wybuchu wojny, w dodatku bez uwzględnienia weksli (cały wykres z zalinkowanego powyżej dokumentu nie uwzględnia weksli, których ilość oscylowała w okół 650 mln złotych), z uwzględnienim weksli nie było to nigdy mniej aniżeli 60%, co więcej taki stan rzeczy miał miejsce dopiero niedługo przed wybuchem wojny, kiedy państwo gwałtownie powiększyło dług wewnętrzny na potrzeby zbrojeń i budowy COP zwiększając drastycznie emisję, co o dziwo nie spowodowało inflacji całkowicie wbrew temu co twierdzi o powodach inflacji UT.
  System bankowy
 • @programista 07:53:02
  Nieprawda.

  Zgodnie z Małym Rocznikiem Statystycznym 1938: Aktywa NBP w 1928 - złoto 621 mln zł, waluty 714 mln zł, weksle 641 mln zł, pożyczki zastawowe 91 mln zł, dług skarbu państwa 25 mln zł, papiery wartościowe 75 mln zł. Pasywa NBP 1928 - Obieg biletów pieniężnych 1295 mln zł, Natychmiastowo płatne zobowiązania 524 mln zł.
  System bankowy
 • @Ultima Thule 01:27:24
  Przestań zgrywać kretyna. Złoty Polski w II RP był oparty na parytecie złota. Rząd prowadził bardzo restrykcyjną politykę monetarną, a nie przeszkodziło to Niemcom i Czechom spekulować złotówką na osłabienie jej kursu z sukcesem na tyle dużym, że wywołano inflację, a w efekcie dewaluację złotego, a II RP musiała korzystać z "kredytu stabilizacyjnego".
  System bankowy
 • @Ultima Thule 10:51:59
  A słyszałeś kiedyś o pożyczkach? Poczytaj o atakach spekulacyjnych Goldman Sachs. Proceder w skrócie wygląda w sposób następujący. Pożyczasz daną walutę w dużych ilościach. Sprzedajesz ją nakręcając atmosferę paniki. Po czym odkupujesz walutę po niższym kursie i zwracasz kredyt.
  System bankowy
 • @Ultima Thule 14:16:37
  Nie wyraziłem się dość precyzyjnie. Pisząc o spekulacji walutą miałem na myśli atak spekulacyjny na walutę mający na celu obniżenie jej kursu. Aby nie było nieścisłości... Atak spekulacyjny na walutę mający na celu obniżenie jej kursu to transakcja masowej wyprzedaży waluty której celem jest spadek kursu danej waluty.
  System bankowy
 • @Ultima Thule 09:16:36
  I to jest właśnie dyskusja z Tobą. Zmieniasz temat czepiając się słówek, a później nagle dostajesz olśnienia, że to nie ma związku z tematem i próbujesz to wykorzystać jako argument przeciwko dyskutantom.
  System bankowy
 • @Ultima Thule 18:59:05
  Nie wszystko jest spekulacją. Spekulacja to każda transakcja motywowana przewidywaną zmianą ceny kupowanego towaru. Tym samym jeśli kupujesz paliwo bo musisz gdzieś dojechać, to nie jest spekulacja. Jeśli natomiast usłyszałeś o podwyżce akcyzy, albo wiesz, że ceny ropy skoczą w górę i oprócz pełnego baku zalewasz do kanistrów to jest to spekulacja.

  W przypadku waluty natomiast, jeśli jedziesz na wczasy do Turcji i kupujesz liry, żeby mieć za co wczasować to nie jest spekulacją. Jeśli natomiast zrobisz to po to by sprzedać, kiedy zyskają na wartości to jest to spekulacja.

  Za wszelką cenę, wbrew temu co próbujesz głosić dążysz do zaciemnienia obrazu, zepchnięcia rozmowy na boczne tory, odciągnięcia uwagi od tego, że ktoś wykazał, że nie masz racji, jak powyżej z inflacją.
  System bankowy
 • @Ultima Thule 18:15:39
  jeżeli sprzedajesz akcje A dlatego, że przewidujesz, że akcje B szybciej "urosną" i będziesz mógł je sprzedać z większym zyskiem, to jest to spekulacja. W chwili obecnej zdecydowana większość transakcji giełdowych ma charakter spekulacyjny, co więcej, większość graczy giełdowych (już samo to określenie w pewien sposób to sugeruje) jest przekonana, że to właśnie spekulacja jest celem giełd papierów wartościowych.
  System bankowy
 • @Ultima Thule 18:18:27
  to zależy od motywacji.
  System bankowy
 • @Ultima Thule 17:48:05
  To Ty zacząłeś wypisywać jakieś dyrdymały o związku spekulacji z dobrem i złem. Ty wmieszałeś w to moralność. Ja napisałem, że ocena moralna spekulacji nie ma związku z ekonomią czy inflacją.
  System bankowy
 • @Ultima Thule 17:25:32
  Spekulacja to każda transakcja motywowana przewidywaną zmianą ceny kupowanego towaru.
  System bankowy
 • @Ultima Thule 15:28:54
  Nie czuję się zobowiązany by opisywać Ci jak sobie cokolwiek tłumaczę. Podałem Ci kilka przykładów na to, że inflacja niekoniecznie jest spowodowana emisją pieniądza przez banki centralne. Ponieważ nie wykazałeś, że wszystkie podane przeze mnie przykłady są błędne (nie wykazałeś tego dla żadnego przykładu), dalsza dyskusja nie ma sensu.
  System bankowy
 • @Ultima Thule 14:39:24
  Poczytaj trochę o Czarnej Śmierci w średniowieczu i inflacji, która z jej powodu ciągnęła się do końca XIV wieku to może zrozumiesz jakie głupoty piszesz (dodam jeszcze, że w XIV wieku poziom wydobycia złota był na tyle niski, że nie uzasadnisz w żaden sposób tego zjawiska emisją przez banki centralne :D ).
  System bankowy
 • @Ultima Thule 14:40:12
  Wielu rzeczy nie da się zrobić (lub przynajmniej obecnie nie wiemy jak), ale obliczenie inflacji do nich nie należy. Oczywiście możemy się spierać, że w związku z szeregiem czynników obliczona inflacja będzie obarczona pewnym błędem, jednak w praktyce będzie to spór o wagę n-tego miejsca po przecinku.
  System bankowy
 • @Ultima Thule 14:28:50
  Wielu rzeczy nie rozumiesz. Nie czuję się zobowiązany do zmiany tego stanu rzeczy.
  System bankowy
 • @Ultima Thule 14:28:22
  To zależy co właściciel tego urządzenia z nim zrobi.
  System bankowy
 • @Ultima Thule 14:26:18
  Polecam lekcje matematyki. Takie podstawy jak średnia ważona i tym podobne.
  System bankowy

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031