Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
164 posty 2516 komentarzy

Zapiski spod lasu

Andarian - Mieszkam na górce pod lasem, więc mam szeroką perspektywę spojrzenia na świat.

Zapora na Skawie - fotoreportaż.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Najdłuższej trwająca inwestycja w Polsce

Korzystając z pięknej pogody postanowiłem przygotować dla Was fotoreportaż z postępów budowy zbiornika wodnego na Skawie. Tama, wybudowana w Świnnej Porębie, w czasie ostatniej powodzi uratowała Kraków.

Projekt nadal nie jest skończony. Budowa trwa od 1986 roku. Pierwsze plany tamy w tym miejscu powstały już w XX-leciu międzywojennym. Planowane oddanie budowy w 2014 wciąż nie jest pewne, patrząc na postępy prac rzekłbym wątpliwe. Okoliczne miejscowości, zamiast zbierać profity z turystyki z roku na rok rolują coraz większe długi. Podobnie mieszkańcy. W okolicznych gminach praktycznie już się nie uprawia ziemi. Okoliczni chłopi zachęceni rosnącymi cenami nieruchomości posprzedawali większość pól pod domy letniskowe. Większość zamierzała otworzyć gospodarstwa agroturystyczne, niestety póki co jest bardzo niewielu turystów. Szkoda. Jezioro będzie znajdować się między Wadowicami, a Suchą Beskidzką. O atrakcjach turystycznych Wadowic wspominać nie muszę, w Suchej Beskidzkiej jest Zamek Suski, zwany małym Wawelem, jest tu także osławiona dzięki Panu Twardowskiemu Karczma Rzym. Atrakcji turystycznych jest wiele, miejsce do odpoczywania wspaniałe. Niestety nieskończone jezioro robi w chwili obecnej solidną antyreklamę.

Zapraszam do oglądnięcia zdjęć.

Tama robi imponujące wrażenie.

Również widziana z perspektywy "dna"

Dworek Tetschlów. W ostatniej chwili przed wyburzeniem zgłosili się spadkobiercy, z całą pewnością będzie stanowić wspaniałą atrakcję turystyczną

Również zabudowania przy dworku po odnowieniu będą cieszyć. Przypuszczalnie w kompleksie dworskim powstanie hotel.

  

Sztuczna wyspa przygotowana specjalnie dla lokalnego ptactwa.

Stary most na Skawie niestety będzie zlikwidowany. Tym samym droga do Krakowa wydłuży się o ponad 5 kilometrów.

Skawa jest bardzo malowniczą rzeką.

 

 Chociaż w niektórych miejscach prace nad pogłębianiem sprawiają, że krajobraz nabrał pustynnego charakteru.

Okolice i bez jeziora mogą wzbudzać zachwyt. Dolina Skawy jest piękna, kilku gospodarzy hoduje konie pod wierzch, w lasach jest pełno grzybów i borówek, tylko turystów brak.

Most kolejowy na jeziorze? Zapewne będzie stanowić kolejną atrakcję turystyczną. Póki co z całą pewnością jest źródłem dodatkowych kosztów, jednocześnie, z jego przyczyny znacznie zmniejszy się przestrzeń nadająca się do żeglugi.

Nowy most na Skawie w Zembrzycach nazywam Golden Gate.

Lokalny kamieniołom częściowo przykryje woda. Z całą pewnością będzie stanowić iście malownicze klify nad wodą.

 Na koniec rzut okiem na Babią Górę, z mojej górki pod lasem. Gdzieniegdzie leży jeszcze śnieg. Widoczność nie jest najlepsza, to dobrze - oznacza, że jutro również będzie piękna pogoda.

I na dodatek, dwa zdjęcia z czasu ostatniej powodzi.

 

KOMENTARZE

 • @
  I o to chodzi ! Jeden obraz wart ..... Byle nie pochodził z zasobów wiki,
  bo wtedy niewiele wnosi.
 • @cyborg 17:31:58
  Kilka godzin jazdy i chodzenia, 3 obiektywy i amator, który lubi czasem pstryknąć fotkę. Było warto. To tylko część zdjęć. Niestety w niskiej rozdzielczości. Jak już się uporam z kilkoma sprawami technicznymi udostępnię linka do zdjęć w wyższej rozdziałce.
 • @Andarian 17:35:52
  ..przejeżdżałem tam w niedzielę ...jechaliśmy do Wadowic na Cristiadę i właśnie opowiadałem mojej Squaw, że ta tama to niekończąca się opowieść...no i ten most kolejowy ...następne 30 lat pewnie zajmie gromadzenie wody ...:))..Golden Gate niedawno oddali, ja jak jeździłem do Kalwarii po towar to jeździłem po starym moście...pamiętasz jak Zieloną Gęś zabrała woda ..chyba wtedy właścicielka prosiła, żeby gryzipióry z Suchej umocnili brzegi, a oni oczywiście w dupie to mieli, szkoda pisać, ale po podatki to wyciągają pazury...pieprzone sępy..pozdrawiam niepoprawnie

  http://www.youtube.com/watch?v=bmnbYkdzLtY&feature=player_embedded#!
 • @trybeus 19:11:51
  Jechałem tego dnia do Suchej Beskidzkiej (mieszkam w Mucharzu). Jadąc do Suchej Zielona Gęś stała, kiedy wracałem już jej nie było.
 • ANALIZA ...
  Po drobiazgowym przeanalizowaniu materiału fotograficznego uwagę moją przykuł kierunek rzucanych cieni przez drzewa na fotografii przedstawiającej Babią Górę. Wywnioskowałem stąd, że mieszkasz na północ od Babiej Góry, gdyż gdybyś mieszkał na południe, to cienie rzucane byłyby odwrotnie ...

  Tak więc znajomość geografii i kierunków świata jest bardzo pomocna przy identyfikacji nieznanych lokalizacji ...
 • @Andarian 17:35:52
  a jakie obiektywy ?
 • @Ultima Thule 20:24:01
  Gdybym mieszkał na południe od Babiej to pisałbym po słowacku. O obiektywach nie będę się wypowiadać. Kiedy kupiłem lustrzankę dostałem od brata kilka sztuk. Twierdził, że bardzo dobre. Gdybym napisał, których gdzie użyłem jeszcze by się okazało, że popełniłem fotograficzną zbrodnię. :)
 • @Andarian
  Witaj

  Gdzie to jest na Skawie?
  Bo ja po mamie Porąbkarz jestem z Kęt i Sołę znam dobrze tylko.

  Serdeczności
 • @Andarian 20:43:12
  No widzisz ! To po cieniach rzucanych przez drzewa można zidentyfikować nawet język, w jakim mówi miejscowa ludność !

  Czyż to nie jest niezwykłe ?
 • @jazgdyni 21:19:58
  Między Wadowicami, a Suchą Beskidzką. Jezioro będzie na terenie gmin Mucharz, Zembrzyce i Stryszów.
 • @Ultima Thule 21:25:44
  Wiele rzeczy jest niezwykłe. Dla przykładu ja mieszkam na górce, która stanowiła święte miejsce kultu pogan. Górka jest idealna do obserwacji astronomicznych. Co więcej, Babia Góra jest dokładnie na południu, także stawiając słupek i obserwując słońce nad nią można określać dokładnie pory roku. Jest to też najstarsza wieś w Małopolsce, miejsce, gdzie była pierwsza parafia katolicka w Polsce. Miejsce pod kościół poświęcił sam święty Wojciech, a kaplica stała tu prawdopodobnie od czasów Cyryla i Metodego.
 • @Andarian 22:25:04
  to ja mam lepszy pomysł:

  określić kierunek cienia słupka w południe i mierzyć tylko długość cienia określając w ten sposób pory roku. Nie trzeba wówczas patrzeć w słońce ...
 • @Ultima Thule 08:45:34
  Tak to faktycznie działa. Mimo wszystko stałe punkty obserwacyjne w terenie ułatwiają wiele rzeczy.
 • @Andarian
  Świetny reportaż. Dziękuję. A najlepsza wiadomość, że nie zostanie zburzony dworek Tetschlów. Pozdrawiam.
 • @night rat 10:51:21
  Od blisko dwóch lat szykuję się by wybrać się do okolicznego muzeum, w którym prezentują obiekty z wykopalisk. Również od dwóch lat przymierzam się do napisania dłuższego opracowania o historii tego regionu. W pewnym momencie pomyślałem nawet by spróbować ubrać to w formę opowiadań (wiele rzeczy jest tylko domysłami, mającymi tylko nieznaczne poparcie w faktach, ale stanowiące spójną, iście sensacyjną całość). Tak czy inaczej obiecuję napisać więcej.
 • @Andarian 11:29:34
  to ja dam taką radę (fotograficzną):

  Otóż jeżeli masz obiektyw z dużą ogniskową (najlepiej 300, ale może być 200), to zrób fotografię swojego domu (lub innego obiektu lub osoby) na tle przybliżonej w ten sposób Babiej Góry (tzn. ona się tak naprawdę nie przybliży, tylko tak się będzie wydawało).

  Uzyskuje się wówczas ciekawe efekty i wrażenie ogromu drugiego planu (często stosowana sztuczka przez fotografów krajobrazów, którzy w ten sposób "nadymają" swoją rolę, bo pokazują coś, co tak naprawdę nie istnieje).

  Przykład:
  http://www.krakow4u.pl/inne/krakow-tatry/html_foto/krakow-tatry_062.html

  http://static.guim.co.uk/sys-images/Travel/Pix/gallery/2012/11/20/1353425881870/Sea-and-mountains--001.jpg

  http://climbforconservation.org/wp-content/uploads/2011/01/mount-kilimanjaro1.jpg

  http://www.mountainsinmind.com/wp-content/uploads/2011/11/plainsbelowkilimanjaro1280x1024.jpg

  http://static.guim.co.uk/sys-images/Travel/Pix/gallery/2012/11/20/1353425881870/Sea-and-mountains--001.jpg

  A tu kilka tego rodzaju fotografii babiej Góry:
  http://www.dalekieobserwacje.eu/wp-content/uploads/2008/10/babia_gora_z_kostuchny_77km_800x600.jpg

  http://www.dalekieobserwacje.eu/wp-content/uploads/2008/10/babia_gora_murcek_77-km_800x600.jpg

  http://www.dalekieobserwacje.eu/wp-content/uploads//2009/04/babia_panorama_big_new1_600.jpg

  http://www.adamwalanus.pl/2012/babia4/a120422_1048.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031